Eurosport

Вердер може да изостри надпреварата за Европа

The 10/02/2019 at 10:58Updated The 10/02/2019 at 12:03

Фридхелм Функел ще запише своя мач номер 800 в Бундеслигата

След края на 21-ия кръг в Бундеслигата може да се получи един крайно любопитен възел в надпреварата за двете места, осигуряващи достъп до Лига Европа. Ако Вердер се справи у дома с Аугсбург (16:30 часа по Евроспорт 2), то това ще означава, че отборите от петата до десетата позиция в немския елит са събрани в рамките на само три точки! Което ще завърже максимално интригата до края на шампионата.

Разбира се, за да се случи нещо подобно, важното условие е Вердер да свърши своята работа. „Бременските музиканти” със сигурност са изключително щастливи от отстраняването на Борусия (Дортмунд) в турнира за Купата на страната във вторник, независимо, че то се случи след 120 минути игра и дузпи. Плюс за състава на Флориан Кофелд е, че имаше достатъчно време за възстановяване, а и като кадрови потенциал всичко изглежда ОК. Няма го само Мартин Харник, който получи мускулна контузия на „Сигнал Идуна Парк” и ще се лекува няколко седмици. Срещу Дортмунд Кофелд заложи на трима централни защитници, преквалифицирайки Нури Шахин, но сега вероятно ще се върне към варианта с четирима в линия. Наказанието на Филип Баргфреде в Бундеслигата изтече и би трябвало той да е титуляр.

Аугсбург също продължи към четвъртфиналите за купата, побеждавайки като гост Холщайн Кийл. Мануел Баум даде почивка на Алфред Финбогасон, Джа-Чеол Коо и Йонатан Шмид, така че тримата ще са свежи за „Везерщадион”. Интересно е дали Рийс Оксфорд, който дебютира срещу Кийл, ще запази мястото си в центъра на защитата. Миналия уикенд Аугсбург записа първа победа в лигата от девет кръга, а сега пак ще търси точки, за да се отдалечи от опасната зона. И за да си върне на Вердер за загубата с 2:3 вкъщи през есента.

Финалът на кръга е в Дюселдорф, където пристига Щутгарт (19:00 часа в ефира на Евроспорт 2). В предишния кръг „швабите” изпуснаха победата срещу Фрайбург в добавеното време, а за капак Марио Гомес получи червен картон– първи в кариерата му. Така нападателят отпадна от плановете на Маркус Вайнциръл, въпреки че треньорът така или иначе не го пускаше като титуляр в предишните два двубоя. Възможно е Андреас Бек да се завърне като десен бек, а Бенжамен Павар да влезе в средата на терена вместо Санти Аскасибар.Готов за игра е и Тимо Баумгартъл, което дава нова опция в центъра на отбраната.

Фортуна имаше ангажимент през седмицата, но загуби тежко за Купата на страната от Шалке (1:4). Но това беше мач, в който дюселдорфци не бяха в най-добрия си състав, катодве от звездите - Доди Лукебакио и Михаел Рензинг, получиха почивка. Но се понрави играта на Давид Ковнацки, който се превръща в алтернатива за атаката. След вирусно заболяване се завръщат Марчин Камински и Бенито Раман.

Денят ще е специален за Фридхелм Функел, който ще запише своя мач номер 800 в Бундеслигата, цифра, достигната от общата му бройка като играч и треньор. Пред него са само Феликс Магат (801), Ото Рехагел (1037) и Юп Хайнкес (1038).

А Щутгарт ще се опита да увеличи серията си без загуба срещу новаци, която дотук е 11 поредни мача, от 30 август 2014 г. и 0:2 у дома срещу Кьолн. „Швабите” имат и великолепни спомени от Дюселдорф, където регистрират най-голямата си победа в гостуване в Бундеслигата– 7:0 през март 1986 г. с пет гола на Юрген Клинсман.