Eurosport

Първи понеделник за сезона в Бундеслигата

The 02/12/2018 at 22:28Updated The 03/12/2018 at 01:28

Нюрнберг и Байер Леверкузен слагат точка на 13-ия кръг

За първи път от началото на сезона в немския елит ще гледаме футбол в понеделник вечер. Решението на Германската футболна лига да въведе мачове в първия денот седмицата бе жестоко критикувано от феновете на всички отбори и в крайна сметка се стигна до избора тези срещи да бъдат премахнати от календара след изтичането на настоящия телевизионен договор, който е до лятото на 2021 година.

Така или иначе, дори при настоящия формат, ще има едва пет мача в понеделник вечер, като четири от тях ще са през пролетта. А в първия съперници ще бъдат Нюрнберг и БайерЛеверкузен. „Франките” са домакини на своя „Макс-Морлок Щадион”, а началото напрякото предаване по „Евроспорт” 2 е в 21:30 часа.

Нюрнберг ще гони едва третата си победа в лигата, като и предишните две постигна вкъщи. И също така ще се опита да се измъкне от 16-то място, където слезе след успеха на Щутгарт през уикенда. Михаел Кьолнер е изправен пред сериозна дилема за позицията на десен защитник. Двамата, които използва до момента през сезона на този пост, Енрико Валентини (контузия в бедрото) и Роберт Бауер (наказание), отсъстват. Едната опция е 19-годишният Кевин Годен, който никога не е играл като титуляр в Бундеслигата. А другата е преместването на Онджей Петрак от централен защитник на десния бек и пускането на Евертон в средата на отбраната. „Не може да разчитаме само на план А, още повече, че в хода на една среща се случват много различни неща. В никакъв случай не можем единствено да се защитаваме, а е задължително да избегнем повтарящите се в играта ни грешки”, отсече Кьолнер.

Той ще трябва да сглобява състава си и без титулярния вратар Кристиан Матениа, който се контузи при тежкото 2:5 срещуШалке. Вместо него ще пази Фабиан Бредлов.

Леверкузен пък пристига след равенството срещу Лудогорец в Лига Европа. Хайко Херлих даде почивка на немалка част от ключовите фигури в своя отбор срещу българския шампион, а заради контузия от сметките му отпадна Панайотис Рецос. В Нюрнберг ще липсва и Джонатан Та. До момента немският национал не е пропуснал дори минута от сезона в Германия, но настинка го извади от групата. Вместо него като централен защитник ще излезе Александър Драгович.

Дори и при лошата форма, която показват в Бундеслигата, „аспирините” са фаворити. Те са в серия от пет поредни победи срещу този съперник, като ще се стремят да станат поредният отбор, възползвал се от комичните грешки в защитата на новаците– която е и най-слабата в елита с цели 29 допуснати попадения.