Първата грешна стъпка на Байерн за сезона– изненадващото домакинско равенство срещу Аугсбург (1:1), дава възможност на сочения за един от основните претенденти на шампионите за първото място– Борусия (Дортмунд), да съкрати изоставането си до върха на само две точки. За целта „жълто-черните“ трябва да спечелят срещу новака Нюрнберг на собствен терен в късния мач в програмата на Евроспорт2 за сряда (21:30 часа), с което ще се изравнят по точки с Вердер (по 11).
„Франките“ нямат успех в гостуване на „Сигнал Идуна Парк“ от 1990 година, а последният им гол датира от 2006 г. Те старираха сезона при завръщането си в елита с поражение в Берлин, но после натрупаха три кръга без поражение. От техния състав ще липсват трима играчи– Евертон, Едгар Сали и Денис Липерт, но така или иначе от тях до момента минути има само Сали– в първия кръг срещу Херта.
За Дортмунд Люсиен Фавър ще трябва да търси заместник на наказания Абду Диало. Почти сигурно изборът му ще падне върху Дан-Аксел Загаду. В миналия кръг швейцарецът бе съвсем близо до първата си загуба начело на вестфалци, но с човек по-малко те стигнаха до 1:1 в гостуването на Хофенхайм. Аут продължават да бъдат Йомер Топрак и Рафаел Герейро, а под въпрос продължава да бъде новото попълнение в атака Пако Алкасер. При липсата на испанеца през уикенда Фавър пробва вариант с Мариус Волф на върха на атаката, но след като планът му не сработи, той коригира тактиката си и изпрати най-отпред капитанът Марко Ройс.
Футбол
Финал за милиони
29/05/2021 AT 09:08
„Има нещо, което аз изисквам и ще трябва време, за да започнем да го правим. Винаги, когато притежаваме топката, трябва да имаме готовност да я загубим и да се прегрупираме. А пък когато се защитаваме, трябвада мислим един ход напред и какво ще направим, когато получим възможност да тръгнем в атака. Нюрнберг е солиден и корав съперник и няма да ни е лесно“, изтъкна Фавър.
Друг от новаците– Фортуна Дюселдорф, приема Леверкузен в мача в 19:30 часа. Дотук през сезона Фортуна излизаше с различни варианти на стартовия си състав: 4-2-3-1 срещу Аугсбург, 3-5-2 срещу Лайпциг, 5-3-2 срещу Хофенхайм и 4-3-3 срещу Щутгарт. Но във всеки от мачовете отборът на Фридхем Функел имаше шансове да спечели. Сега се спекулира, че идеята за сблъсъка с Леверкузен е тактическа формация 4-1-4-1 с Бодзек като дефанзивен полузащитник и Хенингс на мястото на Раман. За мача вече са продадени 37 000 билета, а самият Функел не вижда нуждата за много ротации, при положение, че най-скорошният тест на отбора беше в петък срещу Щутгарт.
Леверкузен идва след първия си успех в Бундеслигата за сезона, а Хайко Херлих е изкушен да промени схемата на игра на 3-5-2, за да може да даде почивка на Уендел. При вариант с трима централни защитници, Лион Бейли ще е в ролята на ляв халф бек. Не само Уендел обаче се нуждае от почивка– Джонатан Та и Кай Хаверц не са пропускали дори минута през сезона. Опция за поста на Та е Александър Драгович. Драгович обаче би могъл да действа заедно с Та и Свен Бендер в центъра на отбраната. В нападение също ще има промени. Кевин Фоланд очаква шанса си, въпреки че Лукас Аларио ще пасне по-добре срещу добре организирания съперник.
Въпросът е склонен ли е Херлих да се лиши от Кай Хаверц. 19-годишният халф прави изключителен месец, като получи първата си повиквателна от Йоги Льов за националния отбор, дебютира с два гола в груповата фаза на Лига Европа и донесе победата срещу Майнц. Дори и след успеха в миналия кръг, за „аспирините“ това е най-лошо начало на сезон от 1982/83. Срещу себе си обаче ще имат съперник, срещу който загубиха веднъж в последните 10 срещи: с 0:1 през август 1996 г. Като контрапункт обаче може да бъде поставена статистиката на Фридхем Функел. Най-възрастният треньор в Бундеслигата има едно поражение в най-скорошните си осем сблъсъка с Леверкузен. И сега би могъл да изведе Дюселдорф до първи домакински триумф над „аспирините“ от 1990 година насам.