В междинния кръг Фрайбург завърши наравно 3:3 при гостуването на Айнтрахт, след като пропиля аванс от два гола в последните десет минути на срещата. Така след „рестарта“ тимът на Кристиян Щрайх има две равенства и една загуба, но продължава да е четири точки от шестото място, даващо право на участие в Лига Европа. За предстоящия двубой в атаката на домакините може да стартира голмайсторът Нилс Петерсен, тъй като срещу Айнтрахт влезе като резерва след контузия и успя да се разпише. Яник Хаберер е с травма и със сигурност отпада от групата. Защитата на Фрайбург допусна пет гола в последните три мача и ще се опита да запиша първи мач без гол от седем кръга насам.
Леверкузен претърпя тежък провал у дома във вторник вечер срещу Волфсбург. „Аспирините“ допуснаха загуба с 1:4 и така бе прекъсната серията им от 12 двубоя без поражение във всички турнири, включваща впечатляващите 11 победи. Въпреки този неуспех тимът на Петер Бос е пети в класирането, но с равен актив от точки с четвъртия Борусия (Мьонхенгладбах). Байер има шанс, дори за третото място, тъй като само на две точки от него. В атака ще се разчита много на Кай Хаверц, който отбеляза четири гола в трите кръга досега след „рестарта“. Той няма нито гол, нито асистенция в шестте си мача срещу Фрайбург. Голаджията Кевин Фоланд продължава да е в лазарета. Леон Бейли претендира за титулярно място, тъй като започна последните три мача от пейката. Лукас Аларио също е опция в предни позиции. Леверкузен няма загуба в последните пет мача с Фрайбург, но на „Шварцланд-Щадион“ няма победа от октомври 2011 година.